Wentylacja z odzyskiem ciepła

<

Wentylacja, choć poprawia komfort i ma duży wpływ na zdrowie użytkowników danego obiektu, może również prowadzić do niepotrzebnych strat energii, w szczególności zimą. Usuwa ona z pomieszczenia powietrze wraz z ciepłem, w związku z czym coraz popularniejsze stają się rozwiązania z odzyskiem ciepła, które pozwalają na uzyskanie oszczędności, a także poprawę wygody w poszczególnych pomieszczeniach i całych budynkach. System nawiewno-wywiewny wraz z rekuperatorem to inwestycja na wiele lat, którą jednak należy bardzo dokładnie przemyśleć, aby ulokować pieniądze w urządzeniu w pełni funkcjonalnym. Chętnie pomożemy znaleźć właściwe rozwiązanie i udzielimy Państwu dokładnych porad, rozwiewając wszelkie wątpliwości – zachęcamy do przeczytania artykułu, z którego dowiecie się wszystkiego o rekuperacji.

Dlaczego warto zainwestować?

Dokładne zaprojektowanie i funkcjonowanie wentylacji sprawia, że jest ona podstawową instalacją, projektowaną jeszcze na początku powstawania projektu domu. Dzisiejsze budownictwo różni się bowiem od tego sprzed 30 lat i stawia przede wszystkim na komfort użytkowników obiektu, a także energooszczędność. Straty ciepła są zmniejszane do minimum dzięki wykorzystywaniu coraz lepszych i bardziej funkcjonalnych materiałów izolacyjnych, a różnego rodzaju budynki są coraz bardziej szczelne i nie ma w nich wielu miejsc wychłodzenia, w związku z czym wymagają zainstalowania wentylacji. I nie mówimy tutaj o systemach grawitacyjnych, naturalnym przepływie powietrza, ale wymuszonym systemom, które zagwarantują regularną i kontrolowaną wymianę powietrza. Jest ona niezbędna, ponieważ szczelne okna i drzwi z jednej strony zatrzymują ciepło, ale z drugiej uniemożliwiają prawidłowy przepływ powietrza. Funkcjonalna i ciesząca się coraz większą popularnością wentylacja z odzyskiem ciepła to sposób na uniknięcie wilgoci oraz podwyższonej temperatury, które są tylko krokiem do powstawania grzybów, pleśni oraz niekorzystnych dla zdrowia drobnoustrojów. To z kolei daje nieprzychylny efekt w postaci alergii, uczuleń oraz uczucia ciągłego zmęczenia.

Systemy wymuszonej wentylacji stanowią więc doskonały sposób na uzyskanie komfortu i zdrowego klimatu w pomieszczeniu. Są budowane w oparciu o ciągi kanałów, posiadające właściwe średnice i pozwalające na ciągły przepływ powietrza, do czego służą centrale wentylacyjne oraz wentylatory. Bez względu na szczelność drzwi i okien, powietrze jest wprawiane w ruch i to zużyte zamieniane jest na świeże, a dodatkowe wykorzystanie wymienników umożliwia skuteczny odzysk znacznej części energii ciepła ze zużytego powietrza. Wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperatorami) posiada wiele zalet – jest przede wszystkim energooszczędna i pozwala na uzyskanie powietrza pozbawionego zanieczyszczeń. Urządzenia posiadają bowiem filtry zatrzymujące sadze i pyłki kwiatowe, służąc przede wszystkim alergikom, a wbudowane systemy sterowania dają możliwość łatwego, bardzo efektywnego zarządzania procesem wymiany powietrza. Pozwalają mierzyć prędkość, temperaturę, wilgotność czy zawartość CO2 w powietrzu i są odporne na otwieranie drzwi czy okien. Wysokiej jakości urządzenie będzie sprawne przez wiele lat i zapewni możliwość przebywania całą dobę w doskonałych warunkach – zarówno w mieszkaniu prywatnym, jak i obiekcie przemysłowym.

Elementy instalacji:

O wentylacji z odzyskiem ciepła warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku, lecz instalacja w istniejących budynkach także jest możliwa. Cały system składa się z centrali wentylacyjnej, będącej najważniejszym elementem instalacji oraz kanałów, służących zarówno do pobierania czystego powietrza z zewnątrz, przesyłania go do pomieszczeń po ogrzaniu, jak i usuwania powietrza na zewnątrz budynku. Kanały możemy podzielić na cztery grupy, a każdy z nich ma jeden koniec umieszczony w centrali.

Kanał 1: "Zużyte"/ciepłe powietrze (np. z łazienki)- Centrala

Kanał 2: Świeże/chłodne powietrze z zewnątrz - Centrala

Kanał 3: Centrala - pomieszczenia do ogrzania (np. salon)

Kanał 4: Centrala - "zużyte"/wychłodzone powietrze na zewnątrz

Zadaniem centrali jest tutaj ogrzanie świeżego powietrza z kanału 2, ciepłym i zużytym powietrzem z kanału 1, a następnie kanałem 3 wysłanie go do pomieszczeń, które chcemy ogrzać (i wentylować), zaś kanałem 4 pozbycie się \"starego\" powietrza JUŻ PO odzyskaniu z niego ciepła. Innymi słowy - pomieszczenia w domu wentylujemy jak w tradycyjnych systemach, ale powietrze, które wysyłamy na zewnątrz budynku, oddaje nam sporą część swojej energii cieplnej.

Ilustruje to poniższy schemat:

Koszty

Koszt instalacji systemu wentylacji z odzyskiem ciepła zależy od kilku czynników. Niektóre z nich są indywidualne, np. metraż budynku, czy ilość pomieszczeń do ogrzania. To oczywiście wymaga konsultacji z instalatorem lub sprzedawcą elementów systemu. Niektóre koszty jednak jesteśmy w stanie oszacować wcześniej, np. cenę centrali. Te wahają się od ok. 4 000zł do 10 000zł, a ich cena zależy od efektywności, a co za tym idzie przyszłych oszczędności, ilości zamontowanych filtrów i technologicznego zaawansowania. Na koszty systemu składają się również elementy kanałów, te jednak nie powinny być większe niż 2 500zł do 3 500zł. Ostatnim elementem kosztorysu jest cena montażu, która jest uzależniona od indywidualnych cech projektu. Pamiętaj również, że jeżeli o takim systemie pomyślisz już na etapie projektu budynku, będziesz mógł zrezygnować z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej i jej wszystkich elementów (kratki, kanały itp.) co znacznie obniży koszty ogólne, ponieważ wentylacja z odzyskiem ciepła ZASTĘPUJE inne systemy.

Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła:

  • energooszczędność (odzyskanie i ponowne wykorzystanie energii cieplnej)
  • czystość powietrza w budynku (brak pyłków i alergenów)
  • wysoka technologia kontroli pracy (filtry, czujniki, sterowniki optymalizujące pracę)
  • wysoka jakość urządzeń (wieloletnie doświadczenie producentów m.in. z Finlandii)

Zadzwoń na nr 68 324 40 76, wyślij email na adres: sklep@omega-bud.pl (lub: omega@omega-bud.pl), albo, jeśli masz taką możliwość, przyjdź osobiście do naszej siedziby przy ul. Strzeleckiej 24B w Zielonej Górze - pomożemy, doradzimy i zainstalujemy.

Omega-Bud, Strzelecka 24B, 65-452, Zielona Góra, Tel: (68) 324 40 76, Fax: (68) 453 68 38