Co to jest rekuperacja - jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła

<

W tradycyjnych systemach wentylacyjnych energia cieplna ucieka bezpowrotnie wraz z wentylowanym powietrzem. Rekuperator to urządzenie, które odzyskuje tę energię, by ogrzać nią świeże powietrze pobierane z zewnątrz. Inaczej mówiąc, ciepłe powietrze wyciągane z łazienek i kuchni ogrzewa powietrze wpompowywane do pokoi, zanim zostanie usunięte z budynku. Ilustruje to poniższy rysunek:

rekuperacja - schemat działania

Kolor czerwony to "stare" powietrze usuwane z łazienki i kuchni. W rekuperatorze oddaje ono energię cieplną do powietrza świeżego (na rysunku: kolor zielony) i zostaje usunięte z budynku, co oznaczono kolorem fioletowym. Tymczasem świeże, lecz już ogrzane powietrze jest wpompowywane do pokoi - tu kolor niebieski. Cały system pozwala odzyskać nawet 95% ciepła!

Warto wiedzieć, że nowoczesne rekuperatory posiadają często tzw. by-pass, czyli obejście które pozwala uniknąć ogrzewania świeżego powietrza wtedy gdy jest to niepożądane. Dzieje się tak często w letnie noce, gdy chcemy, by do budynku napływało powietrze chłodniejsze. Rekuperatory mogą mieć również różnego rodzaju czujniki, np. czujnik CO2, lub wilgotności - wówczas efekt jaki uzyskamy wentylując dom jest doskonały, a ponieważ każde takie urządzenie posiada filtry, można je polecić również alergikom.

Omega-Bud, Strzelecka 24B, 65-452, Zielona Góra, Tel: (68) 324 40 76, Fax: (68) 453 68 38