Piece akumulacyjne – ogrzewanie elektryczne może być niedrogie.

<

Jak działa piec akumulacyjny?

Energia elektryczna to najłatwiejszy, a bywa że jedyny sposób dostarczenia ciepła do pomieszczenia. Aby jednak był atrakcyjny także finansowo, musimy skorzystać z możliwości jakie dają nam dostawcy energii – zróżnicowania kosztów korzystania z elektryczności. Zazwyczaj mamy do wyboru zasilanie w taryfie tzw. „nocnej” i „dziennej” (na zmianę w określonych godzinach), lub „całodobowej” (jedna cena przez cały czas) Cena 1 kWh energii elektrycznej w taryfie „nocnej” to zaledwie  ok. 40-50% ceny w taryfie „dziennej”, lub „całodobowej”. Warto więc rozsądnie zarządzać czasem korzystania z poszczególnych urządzeń, a może to zaowocować sporymi oszczędnościami.

Piec akumulacyjny jest urządzeniem, które magazynuje w sobie ciepło będąc zasilanym w czasie  taryfy „nocnej”, po to by je oddawać do pomieszczenia w czasie, gdy za energię zapłacilibyśmy więcej. Posiada zatem istotną przewagę nad zwyczajnym grzejnikiem konwektorowym, który grzeje tylko wtedy gdy pobiera prąd. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów (np. magnetytu) posiadających doskonałą pojemność cieplną, oraz wysokiej jakości izolacji pieca.

Dynamiczny, czy statyczny?

​Piece akumulacyjne możemy podzielić na dwa rodzaje, ze względu na sposób rozładowania, czyli oddawania ciepła do otoczenia. Piece statyczne posiadają blok akumulacyjny, w którym wykonany jest kanał powietrzny wewnątrz którego umieszcza się grzałki, ogrzewające  rdzeń akumulacyjny oraz powietrze w kanale. Zimne powietrze wpływa do kanału w dolnej części pieca i na skutek ogrzania wypływa górą do pomieszczenia. Temperaturą w pomieszczeniu można sterować stosując ruchomą przysłonę kanału, jest to jednak mało precyzyjne. Jako że konstrukcja pieców statycznych jest dość prosta ich cena jest także nieco niższa niż bardziej skomplikowanych pieców dynamicznych.

W tych ostatnich rozładowanie nie następuje bezwiednie, na skutek swobodnego przepływu powietrza o różnych temperaturach, lecz jest wymuszone działaniem wentylatora który jest sterowany przy pomocy pokojowego termostatu, lub programatora temperatury. Możemy zastosować również programator tygodniowy – pozwala to znacznie lepiej kontrolować  temperaturę w pomieszczeniu i zoptymalizować koszty eksploatacji. Piece dynamiczne, choć nieco droższe w zakupie, są zatem tańsze w użyciu od pieców statycznych.

Sterowanie elektroniczne – rewolucja w ogrzewaniu akumulacyjnym.

panel starowania piecem akumulacyjnym ze sterowaniem elektronicznymDynamiczne piece akumulacyjne potrzebują DWÓCH linii zasilających. Pierwsza z nich dostarcza energię w taryfie „nocnej” podczas ładowania pieca i jest odłączana w czasie gdy koszt energii jest większy. Druga linia służy jedynie do zasilania wentylatora, który wydmuchuje ciepłe powietrze podczas rozładowania. Sterowanie ogrzewaniem wymaga również stycznika i zegara sterującego. Na rynku pojawiły się jednak piece typu DOA/E – jak dotąd jedyne w Europie piece sterowane elektronicznie. To kolejna generacja ogrzewaczy – znacznie nowocześniejsza i łatwiejsza w eksploatacji. Urządzenia te wymagają tylko JEDNEJ linii zasilającej, bowiem wbudowanie sterowanie pozwala załączać i wyłączać poszczególne funkcje pieca korzystając tylko z linii zasilającej w taryfie „nocnej” i „dziennej”. Piece DOA/E pozwalają na elektroniczną regulację ładowania, a przy podłączeniu czujników temperatury pokojowej i temperatury zewnętrznej, także na elektroniczną regulację temperatury w pomieszczeniu i sterowanie pogodowe. Wszystko, oczywiście po to by jeszcze bardziej zoptymalizować koszty eksploatacji. Jedna z grzałek może w razie potrzeby dodatkowo działać także w czasie taryfy “dziennej”, co przy piecach poprzedniej generacji nie jest możliwe. Ponadto funkcja sterowania drugą taryfą sprawia, że piec sterowany elektronicznie jest dużo łatwiejszy w montażu, nie wymaga bowiem inwestycji w rozbudowę instalacji. Jest to zatem najnowocześniejsze jak dotąd ogrzewanie z wykorzystaniem energii elektrycznej, precyzyjne w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i oszczędne w eksploatacji. Warto wiedzieć, że rozsądne wykorzystanie energii elektrycznej w ogrzewaniu pomieszczeń, czyni jej cenę konkurencyjną do innych źródeł energii.

Omega-Bud, Strzelecka 24B, 65-452, Zielona Góra, Tel: (68) 324 40 76, Fax: (68) 453 68 38