Jaki odkurzacz centralny wybrać? Metody filtracji.

<

Decydując się na zakup i montaż system centralnego odkurzania stajemy przed wyborem konkretnej jednostki. Wśród wielu czynników decydujących o ostatecznym wyborze, najczęściej przywiązujemy wagę do ceny i marki polecanej przez znajomych, lub forach internetowych. Tymczasem cechą której należy przyjrzeć się  ze szczególną uwagą jest metoda filtracji, bowiem to ona decyduje o skuteczności całego systemu odkurzania.

Wśród dostępnych na rynku odkurzaczy występują w zasadzie dwa rodzaje filtracji: tzw. „odwrócony worek” (filtracja workowa), oraz „cyklon” (filtracja cykloniczna). Obydwa rozwiązania technologiczne różnią się między sobą dość znacznie, przyjrzyjmy się zatem ich zasadom działania.

Filtracja na zasadzie odwróconego worka przypomina tradycyjne metody filtracji w zwykłym przenośnym odkurzaczu. Gdy jednostka jest wyłączona, znajdujący się w niej worek z tkaniny zwisa ku dołowi. Podczas pracy, zasysane przez silnik powietrze wraz z brudem kierowane jest do worka, który jest przez to zassany ku górze. Czyste powietrze jest następnie wydmuchiwane na zewnątrz budynku, zaś worek z zanieczyszczeniami opada po zakończeniu sprzątania dzięki siłom grawitacji i wywija się na drugą stronę, zaś cząsteczki brudu opadają do pojemnika na kurz. Przeciwnicy tej metody filtracji zwracają uwagę na fakt, że podczas opadania worka drobne cząsteczki zostają mimo wszystko na powierzchni, co powoduje, że worek trzeba czasem wytrzepać ręcznie.

Filtracja cykloniczna jest metodą opartą na zupełnie innych rozwiązaniach i nie przypomina w niczym tradycyjnych odkurzaczy.  Tu zassane do wnętrza jednostki powietrze z brudem wprawione jest  w ruch obrotowy wokół osi jednostki (stąd nazwa: cyklon),. Tuż nad zbiornikiem na kurz kierunek powietrza zostaje gwałtownie zmieniony przez wirnik silnika znajdujący się w osi jednostki. Siła bezwładności, która powstaje na skutek zmiany kierunku wytrąca wszelkie zanieczyszczenia do zbiornika, zaś silnik zasysa już czyste powietrze, po czym wydmuchuje je na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą takiego systemu jest fakt, że nie wymaga on czyszczenia worka, obsługa systemu jest zatem mniej pracochłonna, wygodniejsza i bardziej higieniczna.

Jaki odkurzacz centralny zatem wybrać? Filtracja cykloniczna wydaje się mieć zdecydowanie więcej zalet, więc kiedy już podejmiemy decyzję jakie środki chcemy przeznaczyć na zakup, sprawdźmy czy takie jednostki znajdują się w ofercie. Wybór „cyklonu” sprawi, że nie będziemy żałować swojej decyzji i system odkurzania centralnego spełni swoje podstawowe zadanie – zapewni nam wygodę podczas użytkowania. Czasem też producencji "wspomagają" działanie worka filtrowaniem cyklonicznym, co z pewnością poprawia efektywność w porównaniu do tradycyjnego filtowania workowego, choć nie jest to jeszcze tak skuteczne jak filtracja wyłącznie cykloniczna.

Omega-Bud, Strzelecka 24B, 65-452, Zielona Góra, Tel: (68) 324 40 76, Fax: (68) 453 68 38